Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Głomsku

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Głomsku powstała 20 października 1924 roku z inicjatywy mieszkańców wsi Glomsk.Jednocześnie jest najstarszą jednostka OSP w gminie Zakrzewo. Pierwszymi założycielami a zarazem członkami zarządu w latach 1924-1938 byli ;

dh Franciszek Szopieraj - komendant ogólny
dh Teofil Schauer - komendant techniczny
dh Jan Thomas - komendant sprzętu

Pierwszym wyposażeniem jednostki była sikawka ręczna powożona zaprzęgiem konnym.
W roku 1961 za zajęcie I miejsca w zawodach powiatowych jednostka wzbogaciła się o nowy wóz bojowy konny , który później przystosowano pod pojazd ciągnikowy , a trzy lata później , również za zajęcie I miejsca otrzymała wóz bojowy STAR-25.
W roku 1974 na wyposażenie jednostki trafił samochód ZUK (GLM-gaśniczy,lekki z motopompą) i służył w niej przez 31 lat.
14 kwietnia 1985 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanego obiektu (sali wiejskiej i remizy strażackiej) , a jednostce został nadany sztandar.
Od 4 maja 1998 roku strażnikiem remizy jest figura św. Floriana ufundowana przez księdza proboszcza Andrzeja Chorobę.
Jesienią 2001 roku przeprowadzono kapitalny remont sali wiejskiej : powiększono kuchnię , dobudowano kotłownię , a piece kaflowe zastąpiono ogrzewaniem centralnym.
W 2005 roku pomieszczenie biurowe w remizie przekształcono na szatnie strażacka zwiększając tym samym pomieszczenie garażowe.
Po wieloletnich staraniach zarządu
1 sierpnia 2005 roku , jednostka otrzymała z OSP Zakrzewo wóz bojowy JELCZ 416 GCBA 7/32 , który należy do największych samochodów bojowych (7 tys. litrów wody) powiatu złotowskiego. Nowy samochód przyciągnął uwagę osób , które po dzień dzisiejszy czynnie włanczają się we wszelkie inicjatywy OSP i kreują nowe - celem pozyskania Srodków na zakup sprzętu pożarniczego.
Od tamtej pory OSP stopniowo powiększa zasoby sprzętowe. Ważniejsze z nich to :
* 2 aparaty ochrony dróg oddechowych (grudzień 2005 r.)
* 8 pasów bojowych , 2 prądownice sportowe i 1 zamykana W-52 , 8 par butów wojskowych (2007 r.)
* Agregat prądotwórczy , pompa szlamowa i dwa węże ssawne 3m W-75 , 6 hełmów ochronnych strażackich "CALISIA" , 5 kominiarek , 2 reflektory "JML 8999" , 5 par butów strażackich "OFICER" , 2 ciężkie kombinezony na szerszenie , 1 kapelusz pszczelarski , 2 pary rękawic pszczelarskich , 1 kwazar (spryskiwacz na owady) , 2 tłumice , 4 krótkofalówki (2008 r.)
Jednostka posiada również 5 ubrań bojowych UPS , 8 ubrań koszarowych , 6 hełmów PH-5 , 2 motopompy PO-3 i PO-5.
W bieżącym roku jednostka planuje zakup pilarki spalinowej , specjalistycznego masztu oświetleniowego i dwóch radiotelefonów nasobnych.
Rok 2009 to również jubileusz 85-Lecia istnienia jednostki oraz moment nadania nowego sztandaru.