Archiwum akcje 2008

Piekło niczym senny koszmar...
(2008-08-04)

Mieszkańcy wsi Kujan (gmina Zakrzewo) w powiecie złotowskim dzień 31 lipca zapamiętają zapewne na wiele lat. Tego popołudnia cztery rodziny straciły bowiem dach nad głową. W obliczu niszczącej siły ognia, na szczęście nie było ofiar wśród ludzi i zwierząt.Początkowo wszystko wyglądało stosunkowo niewinnie, paliło się pomieszczenie gospodarcze przy budynku mieszkalnym. W ciągu kilkudziesięciu zaledwie sekund płomienie objęły jednak sam dom, dając początek "spektaklowi" grozy i ludzkiej bezsilności w obliczu szalejącego żywiołu.
Z minuty na minutę ogień pochłaniał kolejne części dachu pokrytego niezwykle łatwopalnym materiałem "Ondura". Czekając na przyjazd straży pożarnej kilka osób, niestety z niewielkim skutkiem próbowało zaradzić rozwojowi pożaru.Po około dziesięciu minutach od momentu mojego przybycia jako pierwsza na miejscu pojawia się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Zakrzewa.
Początkowe działania strażaków sprawiały wrażenie nieco chaotycznych i niezorganizowanych. Zanim podjęto właściwą akcję gaśniczą, upłynęło parę kolejnych minut. Ogień zdążył strawić już spory kawałek domu, w błyskawicznym tempie pochłaniając kolejne jego elementy. Kiedy wydawać by się mogło, że sytuacja została w miarę opanowana, dała o sobie znać złośliwość rzeczy martwych; "wysiadła" bowiem motopompa uniemożliwiając skuteczne kontynuowanie akcji gaśniczej. Ogień tylko na to czekał, uderzył ze zwielokrotnioną siłą. W tym czasie strażacy naprawiali niesprawny sprzęt. W końcu udało się z grubsza opanować żywioł.
W akcji uczestniczyły również wozy bojowe z Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie, OSP Krajenka, Głomsk, Blękwit, Święta, a także samochód z Kujania, którego niestety zabrakło na początku, gdyż na miejscu nie było kierowcy, który przebywał w pracy. W sumie 38 ratowników z 11 zastępów PSP i OSP
Na miejsce zdarzenia przybył zastępca szefa Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Złotowie Andrzej Ławniczak oraz Krystyna Wojtasik - sekretarz gminy Zakrzewo. Podjęli się zapewnienia pogorzelcom lokali zastępczych.

Działania ratowniczo - gaśnicze prowadziło 11 zastępów PSP i OSP, 38 ratowników z terenu powiatu złotowskiego. W wyniku pożaru dach nad głową straciły cztery rodziny /16 osób/ , dla których zastępcze miejsca zakwaterowania zapewnił samorząd gminy Zakrzewo. Straty oszacowano na kwotę ok. 100 tys. zł.

(Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości dzienniknowy.pl)